ZŠ a MŠ Brno, Křenová 21

ZŠ a MŠ Brno, Křenová 21 je úplná základní škola s 1. a 2. stupněm, tedy s 1. až 9. ročníkem, školní družinou a mateřskou školou Mlýnská 27. Škola je spádovou školou městské části Brno-střed. Je zaměřena na vzdělávání dětí ze socio-kulturně znevýhodněného prostředí. Na škole je zřízeno 10 tříd běžných a 5 tříd zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona (dříve třídy speciální), ve kterých jsou vzděláváni žáci s lehkým mentálním postižením. Dále máme zřízeny dvě přípravné třídy pro děti předškolního věku nebo s odkladem školní docházky.
Neodmyslitelnou součástí školy je školní poradenské pracoviště (dále ŠPP) s rozšířenou působností, které nabízí služby školních psychologů, výchovného poradce, speciálních pedagogů, sociálních pedagogů a školního metodika prevence.
Škola vyučuje podle vzdělávacích programů: ŠVP ZV „Pojďme se učit“ a ŠVP ZV - LMP Pojďme se učit – pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Výuka se podle ŠVP zaměřuje především na získávání znalostí a dovedností uplatnitelných v praktickém životě; činnostní a kooperativní učení; zavádění výuky výpočetní techniky napříč různými předměty.
Škola se řadí mezi komunitní školy, které uplatňují ve výuce inkluzivní vzdělávání. Jsme zapojeni do celé řady dlouhodobých i krátkodobých projektů.
ŠKOLA V NEDÁVNÉ HISTORII
1. června 1993 se stala zřizovatelem školy městská část Brno-střed
a škola získala právní subjektivitu. Objekt byl v žalostném stavu
a vyžadoval rozsáhlé opravy. V rámci rekonstrukce byla opravena střecha, obvodový plášť, fasády, došlo i na výměnu oken, zhotovených na míru dle požadavků památkové péče. Rovněž byly pořízeny repliky původních dveří a proběhla oprava celého topného zařízení.
O rok později byly provedeny opravy a úpravy v prostorách výdejny stravy a suterénu, budovy, kde se nacházejí šatny pro žáky. Ve všech třídách bylo zapojeno nové zářivkové osvětlení.
Ve školním roce 1996 zahájil dlouholeté ředitelské působení
Mgr. Vladimír Tulka. K ZŠ byla organizačně připojena MŠ Křenová 23
a v r. 1997 MŠ Mlýnská 27. Tím získala škola prostor pro vybudování víceúčelového hřiště na ulici Mlýnská.
Díky dlouhodobějším projektům byly v dalších letech vytvořeny nové pracovny vybavené počítačovou technikou, interaktivními tabulemi a došlo k výměně velké části školního nábytku. Dvěma posledními velkými počiny – celkovou rekonstrukcí tělocvičny v roce 2018 a prostorem školní družiny v budově Křenová 23 se s námi v roce 2020 pan ředitel Mgr. Vladimír Tulka rozloučil a na jeho místo nastoupil dlouholetý zástupce, Mgr. Zdeněk Lichtneger.
ŠKOLA DNES
Základní škola a Mateřská škola Brno, Křenová 21, příspěvková organizace je:
-
Školou pro spádovou oblast Brno-střed, jejímž zřizovatelem je Úřad městské části města Brna, Brno-střed.
-
Je úplnou základní školou s I. i II. stupněm, 1. – 9. ročníkem.
-
Má kapacitu 300 žáků (nyní – 3/2024 naplněnou).
-
V letošním školním roce 2023/2024 otevřela 14 běžných tříd
a 2 třídy dle § 16 odst. 9 školského zákona. -
Počet žáků se speciálními vzdělávacími potřebami vzdělávaných v běžných třídách činil ve školním roce 2022/2023 51 žáků.
-
Ve třídách zřízených dle § 16 odst. 9 školského zákona bylo
ve stejném období vzděláváno 31 žáků. -
Provozuje 2 oddělení školní družiny pro celkem 60 žáků
a dvě přípravné třídy pro děti s odkladem školní docházky. -
Odloučeným pracovištěm školy je mateřská škola na ulici
Mlýnská 27. -
Součástí školy je Školní poradenské pracoviště s rozšířenou působností (školní psychologové, výchovný poradce, speciální pedagogové, školní metodik prevence, sociální pedagogové).
-
Ve škole působí 31 pedagogů (4 muži) a 13 asistentů pedagoga.
-
Ve školním roce 2023/24 mají žáci možnost navštěvovat 10 kroužků (Hra na flétnu, Bongáči, Florbal, Keramika, Keramika pro MŠ, Deskové hry, Taneční kroužek, Fotbal, Housle, Kytara).
(informace z Výroční zprávy za školní rok 2022/2023,
dostupné na www.zskrenova.cz v sekci Dokumenty školy)
Škola se řadí mezi komunitní školy, které již dlouhodobě uplatňují
ve výuce inkluzivní vzdělávání. Je zapojena do celé řady dlouhodobých
i krátkodobých projektů. Škola vyučuje podle vzdělávacích programů: ŠVP ZV „Pojďme se učit“. Výuka se podle ŠVP zaměřuje především na získávání znalostí a dovedností uplatnitelných v praktickém životě; činnostní a kooperativní učení a zavádění výuky výpočetní techniky napříč různými předměty.



